co to są i w jaki sposób działają separatory oddzielające tłuszcz

Odprowadzanie do kanalizacji wszystkiego, co da się wylać bardzo szybko mogłoby spowodować różne problemy z zatykaniem rur i przewodów. Aby to wykluczyć, przepisy regulują dokładnie wszystkie związane z tym kwestie, a za nieprzestrzeganie ich grożą różnego rodzaju kary. Na przykład to dotyczy wylewania tłuszczu. W niskiej temperaturze substancje te ulegają stwardnieniu, i po osadzeniu się na ściankach mogą całkowicie zablokować możliwość przepływu. Poza tym w przypadku niektórych rodzajów materiału, na przykład żeliwa, mogą spowodować różnego rodzaju uszkodzenia. Z takich też powodów wszystkie obiekty, używające tłuszczów pod różną postacią, zabezpieczyć się muszą przed przedostaniem się ich do systemu kanalizacji. Najczęściej będzie się to robiło przy pomocy dedykowanych sprzętów, zwanych separatorami.

Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim firm wytwarzających żywność i z branży gastronomicznej, lecz również masarni czy ubojni. Sama budowa separatorów tłuszczu skomplikowana nie jest, a do ich funkcjonowania wykorzystywane są elementarne fizyczne prawa. Najczęściej używany separator składa się z komory z umieszczoną na dnie przegrodą. Do komory tej są dostarczane ścieki z obiektu, a opuszczają ją już znacznie oczyszczone. Zarówno odpływ jak i dopływ znajdują się trochę poniżej górnego poziomu cieczy. Ścieki płyną wolno przez wnętrze zbiornika, a jednocześnie ulegają one oczyszczeniu. Ciężkie zanieczyszczenia opadają na spód i są zatrzymywane przez przegrodę. Za to tłuszcz, ze względu na to że jest trochę lżejszy od wody, to będzie się unosił na powierzchni. Z uwagi na to, że wraz z kolejnymi ściekami będzie go przybywało, to konieczne jest regularne oczyszczanie wnętrza urządzenia.

Częstotliwość tego czyszczenia uzależniona będzie przede wszystkim od ilości wytwarzanych ścieków oraz ich parametrów. Przyjmuje się jednak, że robić to należy co najmniej raz na miesiąc. Dobrą opcją może być podpisanie umowy na stałe z jedną z firm, która będzie się pojawiać w ustalonych terminach. A firmę taką można na przykład znaleźć w internecie, po podaniu w oknie wyszukiwarki hasła serwis separatorów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz