Czemu bezpieczeństwo na placu budowy ma tak duże znaczenie

Różnego rodzaju statystyki wypadków pokazują, że budowy są jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Dlatego tak duże znaczenie ma to, żeby pracodawcy zadbali o odpowiednie zabezpieczenia, związane zarówno z terenem budowy jak również bezpośrednią ochroną pracowników. Niezwykle istotna też jest wiedza i świadomość tych ostatnich, z czym niestety naprawdę różnie bywa.

Przepisy mówią wprost, żeby każda z pracujących osób dysponowała aktualnymi szkoleniami BHP w zakresie rzeczy, które robi na co dzień. Lecz dysponowanie szkoleniem a potem przestrzeganie tych zasad to dwa odrębne tematy. W dalszym ciągu dużo wypadków bierze się z najróżniejszych zaniedbań czy też nawet łamania przepisów, dlatego tak duże znaczenie ma też uświadamianie tego swoim ludziom. Zabezpieczenie terenu budowy to przede wszystkim jego dokładne zagrodzenie i zaznaczenie miejsc o większym zagrożeniu. Trzeba także wyznaczyć drogi do bezpiecznego przemieszczania się, oraz podciągnąć prąd elektryczny i wodę. W przypadku pracy na większych wysokościach konieczne będzie zastosowanie ochrony w formie desek krawędziowych oraz balustrad. Kolejną bardzo ważną sprawą jest odzież BHP, jaką właściciel firmy musi zapewnić każdemu pracownikowi.

Odzież taka powinna być mocna i wytrzymała, tak aby mogła długo wytrzymać trudy codziennej pracy, lecz pasuje aby też była funkcjonalna i praktyczna. Jeśli chodzi o buty koniecznie powinny posiadać one wzmocnione noski, zabezpieczające przed uderzeniem nawet dużych przedmiotów, takich jak cegły czy pustaki ceramiczne. Głowa chroniona musi być obowiązkowo przez atestowany kask, który należy mieć cały czas założony. przy licznych pracach mogą się przydać rękawiczki, lecz nie w każdym przypadku są one konieczne. Tak samo jak okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed różnymi materiałami mogącymi do nich wpaść. Tego typu okulary warto stosować nawet przy bezpiecznych z pozoru pracach, typu tynki czy malowanie ścian. Wielu pracowników o tym zapomina, a później kończą oni na pogotowiu z farbą w oczach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz