Czy operacja zaćmy jest bezpieczna dla pacjenta

Zaćma to schorzenie oczu, jakie spotyka wiele milionów ludzi w wielu krajach, prowadząc do stopniowego pogorszenia widzenia. Schorzenie to polega na stopniowym mętnieniu soczewki, co skutkuje zaburzeniem ostrości widzenia i może prowadzić do całkowitej ślepoty, jeśli nie zacznie się jej odpowiednio leczyć. Aktualnie operacja zaćmy to jeden z częściej realizowanych chirurgicznych zabiegów, jaki pozwoli przywrócić pacjentowi normalne widzenie. Zabieg ten wykonywany jest przez odpowiedniego specjalistę, którym jest okulista, w warunkach ambulatoryjnych i przeważnie trwa mniej więcej pół godziny. Zanim się przystąpi do takiej operacji przeprowadza się dokładne badanie oka pacjenta, aby ustalić parametry techniczne soczewki, którą się następnie wszczepi.

W dniu planowanego zabiegu oko zostaje znieczulone kroplami, co eliminuje potrzebę używania całkowitej narkozy czy zastrzyków. Następnie robi się niewielkie nacięcie w rogówce, przez jakie wprowadza się specjalną sondę ultradźwiękową. Za pomocą tej właśnie sondy rozbija się zmętniałą soczewkę na drobne części, które są następnie odsysane. W miejsce usuniętej soczewki lekarz wprowadza elastyczną wewnątrzgałkową soczewkę, która samoczynnie się ustawia, zajmując odpowiednią pozycję. Samo nacięcie w oku jest tak małe, że przeważnie nie wymaga założenia szwów i goi się sama.

Po wykonaniu zabiegu na oko nakłada się specjalny opatrunek, który pacjent nosi przez kilka godzin. W większości przypadków już na następny dzień po wykonaniu operacji pacjent może wrócić do codziennej aktywności, chociaż powrót do pełni zdrowia potrwać może kilka tygodni. W tym okresie należy używać kropli do oczu, żeby zapobiec infekcjom i wspomóc proces gojenia. Nowoczesne techniki operacyjne powodują, że sam zabieg jest bardzo skuteczny i bezpieczny, a ryzyko ewentualnych powikłań jest faktycznie niewielkie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych soczewek, spora ilość pacjentów po wykonaniu operacji zaćmy nie tylko odzyskuje dobre widzenie, lecz często zrezygnować może z noszenia okularów do czytania albo prowadzenia auta.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz