Faktoring międzynarodowy – na czym polega

Wiele firm w pewnym momencie swojego działania decyduje się wejść na międzynarodowy rynek. Taka decyzja to zawsze duża szansa na dynamiczny rozwój, ale też i większe ryzyko, wiążące się chociażby z płatnościami. Dlatego też szukając różnych sposobów na zredukowanie takiego ryzyka pomyśleć można o takiej rzeczy jak perspektywiczny międzynarodowy faktoring.

Idea faktoringu międzynarodowego jest analogiczna co na naszym rynku, czyli finansowa instytucja mająca w ofercie takie usługi wypłaca sprzedawcy kwotę za wystawione faktury, a potem sama ściąga wierzytelności od kontrahentów. Jednak z uwagi na dużo bardziej zaawansowane regulacje związane z takim handlem nie wszyscy faktorzy działający w naszym kraju takie usługi udostępniają. Spory wpływ na cały proces mają duże różnice między przepisamim ale też procedury celne, dlatego też tego typu działalność będzie wymagała odpowiedniego doświadczenia na danym rynku. Jakiego nie będzie musiał aż w tak dużym stopniu pozyskiwać sprzedający, jeśli zdecyduje się na taki nieschematyczny faktoring międzynarodowy.

Oczywiście określone sprawy proceduralne trzeba będzie zachować, lecz bardziej związane z samym prowadzeniem biznesu, a nie na przykład ściąganiem wierzytelności od klientów z zagranicy. Niezwykle istotne przy tym jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, zwłaszcza że dużo transakcji dotyczy wysokich kwot. Dlatego przed przystąpieniem do faktoringu międzynarodowego konieczna jest dokładna kontrola klienta i sprawdzenie jego finansowej kondycji i wiarygodności w spłacaniu należności. Uniknąć to pozwoli współpracy z firmami, co do jakich mogą być wątpliwości jeśli chodzi o sprawy rzetelności.

Dodatkową formą zabezpieczenia transakcji jest coraz popularniejszy faktoring pełny, obejmujący także ubezpieczenie w przypadku problemów z płatnościami zagranicznych kontrahentów. W takiej sytuacji ryzyko związane z transakcją bierze na siebie ubezpieczyciel, oczywiście za takie usługi trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Osoby interesujące się tą tematyką mogą zaglądnąć na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/84-faktoring-eksportowy-finansowanie-i-pakiet-bezpieczenstwa , na której znajdą wiele przydatnych informacji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz