Metoda lutowania twardego – na czym polega

Metale łączyć ze sobą można na różne sposoby. W niejednym przypadku najlepiej używać będzie nitów albo śrub, bardzo popularne jest także spawanie. Ono daje wysoką jakość połączeń, lecz wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, a oprócz tego ingeruje bardzo mocno w strukturę materiałów. W wielu sytuacjach korzysta się także z lutowania, a w zasadzie z dwóch jego odmian. Rodzaj pierwszy to miękkie lutowanie, przede wszystkim używane do produkcji różnego rodzaju elementów elektronicznych. Poszczególne części, typu rezystory, kondensatory czy układy cyfrowe, mocowane są na powierzchni płytek za pomocą stopu cyny z miedzią albo ołowiem. Aktualnie ze względu na konieczność wysokiej precyzji zajmują się tym zaawansowane roboty, lecz specjalistów z ręcznymi lutownicami także się jeszcze spotyka.

W tej metodzie temperatura podczas pracy nie przekracza 400 stopni, bo maksymalnie tyle będą potrzebować luty do tego, aby osiągnąć płynną formę. Z lutowania miękkiego także się niekiedy korzysta przy rozmaitych wodnych i grzewczych instalacjach, ale jedynie wówczas gdy temperatura medium w środku nie przekracza 110 stopni. Kolejną techniką lutowania, trochę mniej popularną i znaną, jest lutowanie twarde. Jeśli chodzi o nie temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, z takich też powodów stosuje się całkiem odmienne rodzaje lutów, na przykład takie jak miedziane, srebrne czy fosforowe.

Zupełnie inny jest także używany sprzęt, wykorzystuje się między innymi lutownice indukcyjne, lampy lutownicze oraz palniki na różne gazy. Przy pomocy lutowania twardego można łączyć wiele różnych rodzajów metali. Dobrze się do tego nadaje stal, miedź, brąz i mosiądz, ale także różne szlachetne metale. Metoda ta daje wytrzymałe i mocne spoiwa, odporne na rozciąganie i wysoką temperaturę. Dlatego też często w ten sposób robi się różnego rodzaju instalacje, jakie potem są solidne i wytrzymałe. Podczas takiego lutowania mogą się wydzielać szkodliwe związki, dlatego też bardzo ważne jest żeby ewentualne prace robić w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz