Skażony alkohol – w jakich przypadkach się go używa

Etylowy alkohol chyba każdemu będzie się kojarzył z różnego rodzaju napojami wyskokowymi. Rzeczywiście wszelkiego rodzaju piwa, wina czy wódki będą go w sobie zawierać między kilka a kilkadziesiąt procent, można też kupić wysoko stężony spirytus. Spożywcza branża objęta jest jednak wysoką akcyzą, która przecież stanowi niezwykle istotny element budżetu kraju. Akcyza ta podnosi jednak znacząco cenę takiego alkoholu, z tego też powodu wielbiciele mocnych trunków szukają najróżniejszych możliwości do tego, żeby coś tańszego zorganizować. Produkcja i dystrybucja alkoholowych produktów jest też bardzo dokładnie monitorowana, aby zmniejszyć ryzyko jakiegoś oszukiwania. Lecz wykorzystanie etylowego alkoholu jest dużo większe, z tego też powodu dostępna jest przemysłowa jego odmiana. Aby taki alkohol etylowy skażony nie nadawał się do spożywania, to do niego są dodawane specjalne substancje.

Przeważnie używany jest do tego celu alkohol izopropylowy, aceton lub eter, lecz nasze przepisy dopuszczają też inne związki. Co ważne, taki alkohol nie jest niebezpieczny, a tylko po wypiciu daje bardzo nieprzyjemne objawy. Z tego też powodu nie ma ryzyka, że jeśli znajdzie się jakiś chętny na niego, to mu się stanie coś poważnego. Obrót spirytusem skażonym także jest ściśle kontrolowany, i jego producenci są objęci kontrolą odpowiednich urzędów. Z zalet alkoholu etylowego korzystają liczne branże.

Jego skażenie nie będzie przeszkadzało w tych użyciach i nie jest niebezpieczne dla ludzi. W związku z tym że ten związek dobrze rozpuszcza tłuszcze, to można go często spotkać w różnego rodzaju środkach do czyszczenia powierzchni i odtłuszczania. Branża kosmetyczna powszechnie go stosuje do produkcji odświeżaczy powietrza, perfum i różnych innych kosmetycznych produktów. Można go też spotkać w różnego rodzaju rozpuszczalnikach, stosowanych w przemyśle drukarskim, budowlanym czy motoryzacyjnym, stosowany jest także do produkowania farb i lakierów. Kierowcy spotkają alkohol skażony w płynach do spryskiwaczy, gdyż nie zamarza on w niskich temperaturach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz