{W czasie wytwarzania żywności niezbędne jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest miedzy innymi to, aby nic niechcianego nie znalazło się we wnętrzu opakowania. I nie będzie tu tylko chodzić o zanieczyszczenia chemiczne czy biologiczne, lecz również o elementy metalowe, jakie również mogą się w żywności znaleźć. Oczywiście nikt specjalnie nie będzie ich tam umieszczał, ale starczy że odłamany zostanie jakiś fragment obudowy czy nakrętki, żeby pojawił się problem.
Z takich też powodów podczas produkcji
Wytwórcy żywności spełniać muszą naprawdę ostre normy jeżeli chodzi o proces produkcyjny. Bardzo ważne rzecz jasna jest używanie odpowiednich składników a także dbanie o higienę i czystość na każdym etapie. Ale jest dodatkowo jedna rzecz, o której przeciętna osoba raczej nie ma pojęcia, a mianowicie detekcja metali. Jak się okazuje, w czasie procesów produkcyjnych ten problem dość często się pojawia. Oderwane fragmenty obudów, urwane części czy odkręcone śruby to coś, co absolutnie w jedzeniu nie może się znaleźć. Z tego też powodu firmy produkujące żywność wykorzystują najróżniejsze urządzenia magnetyczne, które mają na celu wychwycenie wszystkich, nawet całkiem małych drobinek metalu.
Urządzenia te najczęściej składają się z bardzo mocnych magnesów z neodymu, które mają największą moc ze wszystkich. Dzięki tej mocy w skuteczny sposób wyłapują one praktycznie wszystko, co posiada tylko właściwości magnetyczne i znalazło się w produkowanej żywności. Pamiętać jednak należy, że separacja metali tą metodą nie pozwoli na wyłapanie niepożądanych elementów z jakiś innych rodzajów metali, przykładowo aluminium albo miedzi. W takim przypadku stosować należy jakieś inne metody, żeby również przypilnować, aby nic się do jedzenia nie przedostało.
Jednym ze stosowanych sposobów jest separacja metalu przy pomocy urządzeni wykorzystujących promieniowanie rentgena. Tego typu detektory cechują się dużą skutecznością przy działaniu, i świetnie się sprawdzają w licznych zastosowaniach. Co jest istotne, dzięki odpowiedniej budowie ich funkcjonowania nie będą zakłócały elementy metalowe, z których zrobiony jest taśmociąg czy samo urządzenie.
W przypadku detektorów metali duże znaczenie ma, jak radzą sobie z najmniejszymi drobinkami. Przy modelach wyposażonych w magnesy neodymowe będzie możliwość wyłapywania drobin, mających rozmiar nawet kilkudziesięciu µm. Rentgenowskie urządzenia też się cechują wysoką precyzją działania, a dodatkowym ich plusem jest szeroka gama wyłapywanych metali.